Reduce (Redukuj), Reuse (Opätovne použi) a Recycle (Recykluj) = princíp 3R

Náš príspevok k udržateľnému rozvoju

V dnešnom svete, kde environmentálne problémy sú čoraz nástojčivejšie, je nevyhnutné zaviesť udržateľné praktiky. Stotožnenie sa s princípom 3R - Reduce (Redukuj), Reuse (Opätovne použi) a Recycle (Recykluj) - môže byť vyjadrením osobného postoja každého z nás pri minimalizácii dopadov vlastnej činnosti na životné prostredie. Prečítajte si ako v 4trek.sk implementujeme princíp 3R v našej činnosti.

Reduce: Znížme svoj negatívny vplyv na životné prostredie

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako znížiť záťaž na prírodu pri výrobe, minimalizovať vyprodukovaný odpad a podporovať udržateľnosť, je investovať do kvalitných produktov. Výbava býva pri outdoorových aktivitách ťažko skúšaná a len dobre navrhnutý a kvalitne vyrobený produkt nám bude dlho a spoľahlivo slúžiť, čim sa eliminuje potreba jeho výmeny. Takže prvým krokom každého z nás, ak chceme pomôcť tejto planéte, by mala byť snaha o kúpu kvalitných a trvácnych produktov. My vo 4trek.sk sa snažíme vyberať do našej ponuky práve takéto produkty.

Keď už sme si zadovážili kvalitný produkt, mali by sme sa o neho patrične starať.  Správna starostlivosť a údržba su kľúčové pre redukciu potreby jeho výmeny. Čistiace a impregnačné prostriedky značiek Gear AidGrangers z našej ponuky sú navrhnuté s ohľadom na špecifické vlastnosti outdoorovej výbavy, predlžujú jej životnosť a obnovujú pôvodné funkčné vlastnosti produktov, ktoré sa používaním stratili. Odhaduje sa, že zodpovednou starostlivosťou o outdoorové produkty sa znižujete enviromentálna záťaž až o 40%. Štatisticky sa udáva, že udržiavané topánky na vysokohorskú turistiku vydržia 1000 km chôdze, kým tie zanedbávané len 600 – 700 km. Dobrý dôvod na údržbu, čo poviete? Šetríte svoju peňaženku aj životné prostredie.

Reuse: Opravujte, renovujte a využívajte naďalej

Aj najkvalitnejší produkt sa používaním poškodí alebo opotrebuje a pôvodné vlastnosti sa stratia. Produkty na opravu zohrávajú kľúčovú úlohu pri snahe predĺžiť životnosť poškodeného výstroja. Lepidlami Gear Aid zreparujete schodenú či odlepujúcu sa podrážku na topánkach, zalepíte dieru na raftingovom člne, či rybárskych brodiacich čižmách alebo neopréne. Švy na bunde či stane už pretekajú? Žiaden problém renovovať s Gear Aid lepidlami, záplatami prekryjete trhliny na spacáku či goratexovej bunde. Gear Aid ponúka riešenie.

Podlaha stanu stratila vodotesnosť? Bunda už stratila vodoodpudivé vlastnosi a nechráni v hustom daždi? Prostriedky Grangers a Gear Aid na renováciu a impregnáciu vrátia veciam pôvodnú funkčnosť a môžeme ich opätovne využívať.

Recycle: Udržateľné materiály, výroba a produkty

Seriózny výrobcovia v outdoorovom odvetví sa dnes hlásia k princípu udržateľnosti. Uvedomujú si svoju spoluzodpovednosť za stav našej planéty.

Výrobca športových ponožiek a doplnkov na hlavu, spoločnosť P.A.C., je dobrým príkladom. Široké zastúpenie recyklovaných materiálov v produktoch sa stáva bežnou praxou lídrov udržateľnosti, P.A.C. pridáva nové spôsoby recyklácie vlny a priadze, využívanie vlastnej zelenej energie.

Grangers je priekopník zavádzania nových, šetrnejších technológii, ako prví vyvinuli impregnačné prostriedky na vodnej báze a odišli od škodlivých fluorokarbónových technológií, prvenstvo ich zdobí aj v získaní certifikácie Bluesign v segmente výrobkov pre ošetrovanie a ochranu outdoorovej výbavy.

Podiel recyklovaných a prírodných materiálov v produktoch BUFF je unikátny.

Tactical Foodpack pripravuje svoju dehydrovanú stravu výlučne z prírodných surovín.

Zahrnutie princípu 3R - Reduce , Reuse a Recycle - do nášho výberu  outdoorových produktov je našim príspevkom pre udržateľnú budúcnosť. Chceme vám ukázať, ktoré spoločnosti hľadajú riešenia a prostredníctvom svojich produktov predstavujú príklady tohto záväzku. Tým, že si vyberieme tieto značky a ich ekologicky šetrné produkty, aktívne prispievame k redukcii odpadu, ochrane zdrojov a rozvoju cirkulárnej ekonomiky. Vítajme udržateľnosť, využime riešenia poskytované zodpovednými výrobcami. Každý z nás môže troškou prispieť k čistejšej budúcnosti.